Zahrady
Harmonie feng-šuej v zahradě
Základní pravidla pro feng-šuej zahradu spočívají v zajištění rovnoměrného plynutí energie čchi, rovnováhy mezi jin a jang a rovnováhy pěti prvků - pěti základních druhů energie: dřeva, ohně, země, kovu a vody. Pa-kua, zrcadlo života, rozděluje zahradu do devíti sektorů s centrem energie Tai-čchi uprostřed (viz např. Feng-šuej v zahradě od E.Kislingerové a H. Hofmannové).
Vytváření zahrady dle feng-šuej
Důležitá je poloha pozemku. Ideální je pozemek chráněný pahorkem, nebo skupinou stromů s krásným výhledem, který by měl směřovat k jihu. Pozemek bez ochrany je vystaven větrům, jež s sebou odnášejí čchi. Důležité je, aby bylo místo dále od velkých rušných vozovek, které s sebou rovněž strhávají životodárné čchi. Voda vytváří dobré feng-šuej, pokud je před domem. Nevhodná je voda za domem, nebo voda protékající kolem domu, nebezpečná v době tání, nebo prudkých dešťů. Významná je harmonie zahrady s okolím, které na ni silně působí svými toky energie. Soulad domu a zahrady je také nezanedbatelný. Má odpovídat stylu a osobnosti obyvatel. Při vytváření zahrady se nebojme oslovit zahradní architekty, řada z nich pravidla feng-šuej zná a při své práci je využívá.
Rozdělení zahrady na tři funkční prostory
1. Architektonický prostor
Na architektonický vzhled má silný vliv dům. Spojíme jej se zahradou velkými okny a prosklenými dveřmi. Dále sem patří využití dlažby, nebo vytvoření předzahrádky. Druhým prvkem vedle dlažeb je zelená plocha trávníku. Třetím je vodní plocha, okrasná, nebo k plavání. Zahrady feng-šuej mají volný střed, kde leží Tai-čchi, centrum energie a odkud vzlétá čarovný pták, Červený fénix.
2. Užitková zahrada
Při zacházení s půdou je dle feng-šuej důležité využít jí rovněž k pěstování potravin. Stačí malý záhonek, ovocný strom či keř, nebo bylinková zahrádka.
3. Ochranný a okrajový prostor
Může pouze symbolicky označit obvod zahrady, nebo bujným porostem, či zdí ochránit soukromí před zvědavými pohledy.
Prvky feng-šuej zahrady
Vchod do zahrady
Je výrazem osobnosti majitelů. Chodník pro pěší a parkování pro auta by mělo být striktně odděleno, nádoba na odpad uklizena, dřevo do krbu umístěno v jiném sektoru zahrady. Před vchodem by se neměly nalézat velké balvany, které přivolávají překážky v životě. Jejich negativní působení lze zmírnit popínavou rostlinou.
Terasa
Je ovlivněna vzhledem domu. Zařídíme ji vždy s ohledem na činnosti, které zde budeme provozovat. Ke slunění je vhodné lehátko, nebo široký sedací nábytek. Pokud zde budeme stolovat, pak zvolíme vhodný stůl s židlemi či lavicemi. Nejvhodnější místo je v poli rodina (jižní sektor zahrady), ale pokud se nalézá blízko frekventované cesty, volíme místo jiné, vždy v souladu s konkrétními podmínkami.
Výběr rostlin
Velikost rostliny by měla odpovídat možnostem zahrady. Vybíráme takové, kterým se na místě, kde je chceme mít, bude dobře dařit. Některé potřebují chráněné stanoviště, jiným vyhovuje místo sušší. Pouze zdravé rostliny přinášejí do zahrady dobré feng-šuej. Strom představuje spojení nebes a země, života a smrti. Domácí strom se pěstoval na venkově k ochraně domu. Chrání štěstí obyvatel domu a bdí nad osudem usedlosti. Dle feng-šuej by měl být stálezelený, dlouhověký a plodný.
Umělé světlo, umělecká díla v zahradě, nádoby na rostliny
Jsou doplňky, které zatraktivňují a zpříjemňují zahradu, pokud jsou umístěny s rozmyslem a vyváženě.
Nejen pobyt, ale i práce v zahradě může být dobrou relaxací, která přinese harmonii feng-šuej do srdcí jejích obyvatel.